Между станалата картина и нестаналата крачката е само една и трябва да я усети човек - кога е направена тази крачка. Това казва художникът Симеон Спиридонов през 1996 година в документалния филм на БНТ „Следа към себе си“.
Екипът Селин Дион критикува Доналд Тръмп за използването на класическия хит My Heart Will Go On по време на предизборен митинг в рамките на кандидатпрезидентската кампания, съобщи ДПА.
Спечелилата "Оскар" песен от филма "Титаник" от 1997 г. звуча на събитие в Монтана.
В събота екипът на певицата публикува изявление в социална мрежа от името на канадската изпълнителка и нейната звукозаписна компания, в което се уточнява, че няма разрешение за използването на песента в рамките на предизборното събитие.
Днес мениджърският екип на Селин Дион и нейната звукозаписна комнпания "Сони мюзик ентъртейнмънт Канада" научиха за неоторизирана употреба на видео, запис, музикално изпълнение и образ на Селин Дион. Тази употреба не е разрешена по никакъв начин и Селин Дион не я одобрява, се казва в публикацията.
Редица изпълнители са критикували Дона
„Театър без граници“ ще представи постановката „Женско царство“ в две населени места от област Търговище.
Срещата с актьорите от международния театрален проект ще е с публиката на поповския квартал „Невски“ (13 ноември) и с тази от търговищкото село Буховци (15 ноември), съобщи кметът на селото Мариян Цанков.
Поканата към трупата идва на база дългогодишно приятелство между кмета и ръководителя й. Цанков добави, че интересът на местните хора към постановката е много голям, защото повече от 30 години театрална трупа тук не е идвала. А читалищният салон е с възможности да посрещне около 200 зрители. Съдействие по домакинството оказва и секретарят на Народно читалище „Развитие – 1906“ в Буховци Здравка Бонева.
Проектът „Театър без граници“ е създаден по инициатива на асоциация „Малка България в
Яке на Майкъл Джексън и първият усилвател, който Джон Ленън използва с "Бийтълс", се очаква да бъдат продадени за стотици хиляди британски лири, когато бъдат предложени на търг във Великобритания следващия месец, съобщават Ройтерс и Пи Ей мидия/ДПА.
Повече от 350 редки и уникални музикални принадлежности, включително инструменти, ръкописни текстове и автографи, ще бъдат предложени на търга на "Пропстор" на 15 ноември в рамките на четиридневно събитие.
Сред колекцията са и предмети, носени и използвани от покойни музикални звезди, сред които Джордж Майкъл, Принс и Джими Хендрикс, както и от настоящи звезди като Хари Стайлс и Стормзи.
Якето в черно и златисто в стил милитъри на Майкъл Джексън, придружено от снимки от частната колекция на норвежкия рапър Омер Бхати, който е приятел на семейство Джексън, е с оценка между 200 000 и 400 000 британски лири.
Чрез колекция от над 5500 захарчета млада жена от Търговище съхранява отношението и любовта на близки и приятели към себе си. Александрина Ангелова е родена в Търговище, но от 15 години живее със семейството си в Пловдив. В родния град се ражда хобито й – да събира захарчета, а в града под тепетата и с годините бройката постепенно расте, благодарение на подкрепата на запознатите със заниманието й, казва тя .
Още от детските си години 34-годишната днес Александрина се запалва по събирането на захарчета. „Започнах случайно. Всички деца събираха салфетки и ароматизирани картинки - по онова време това беше модерно. Аз исках да си измисля нещо различно и на шега започнах със захарчета“, спомня си Александрина.
Младата жена разказва, че първоначално майка й е била най-активна в попълването на колекцията. „Спомням си, че си взимаше кафе от
Първото издание на фестивала "Да помним миналото и да предадем на бъдещето" започна в скейт зоната на градския парк "Св. Георги" в Добрич. Участие в него е планирано да вземат около 600 изпълнители, разделени в 17 танцови и 35 певчески състава. Организатор е сдружението с нестопанска цел "Добруджанци", а форумът е финансиран по програма за отпускане на средства на граждански инициативи в полза на местната общност на Община Добрич.
Фестивалът бе открит от заместник-кметът на Община Добрич Павел Павлов, който пожела успех на организаторите и участниците.
В скейт парка има обособени различни зони, където през целия ден ще има демонстрации и работилници. В кулинарната работилница "При баба" ще бъде приготвена лютеница по стара добруджанска рецепта. В тази за народни песни и танци ще бъдат разучени добруджански песни и хора.
Ученици от Професионалната ги
РОДЪТ
Художникът е роден на 20 август 1944 г. в Севлиево, където са евакуирани родителите му по време на Втората световна война. Правнук е на видния възрожденец Христо Спиридонов - първи кмет на Севлиево след Освобождението, депутат във Великото Народно събрание. Главната улица на град Севлиево носи името на Христо Спиридонов.
Симеон Спиридонов е внук на подполковник Григор Спиридонов, загинал геройски при Разлог през 1912 г. по време на Междусъюзническата война. Главната улица на града носи неговото име. Баща му Димитър Спиридонов е икономист, осъден от Народния съд.
ПЪРВИТЕ КАРИКАТУРИ
„Откакто се помня, рисувам“, разказва художникът в интервю за предаването „Преди всички“ на БНР. Отпечатва първите си карикатури, когато е 18-годишен. „Първите карикатури ги нарисувах преди да отида в казармата. Бяха отпечатани в габровския вестник „Балканско знаме“. След което ги отпечатаха и в „Стършел“, получих награда - трета награда за карикатура и малко след това се отказах да рисувам карикатури, защото моят професор Илия Петров ми каза, че който на млади години не рисува карикатури, няма сърце, но който продължава да рисува и на стари години, няма акъл“, спомня си той. Завършва специалност Графика и илюстрация в Прага, Чехия.
С фотоизложба на Римския стадион и гала спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ на Античния театър днес вечерта ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Стария град.
„Вдъхновението“ е водеща тема на документалната фотоизложба на Римския стадион, която ще разкаже за Празниците на Стария град през годините. Художествените фотографии на доц. Никола Лаутлиев, архивни кадри и документи на Общински институт „Старинен Пловдив“ и партньорите от Народна библиотека „Иван Вазов“ и Дирекция „Регионален държавен архив“ - Пловдив представят визуален разказ за това как през годините Старинен Пловдив става пресечна точка на всички изкуства, но и място за забави, улични шествия, приложни занаяти и други.
Официалното откриващо събитие на тазгодишните празници е гала спектакълът „50 години емоция“ н
В градската среда в България рядко има пластики, които да я оживят по хубав естетически начин. Много често частни поръчители директно възлагат на дадени хора и резултатите, които виждаме, не са задоволителни. Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората.
Липсва смелост за нещо по-авангардно. Липсва този образователен характер на изкуството, който е много важен, за да ни показва нови пътища, да ни пробужда, да ни кара да мислим и да виждаме възможности в света около нас.
Това каза в интервю артистът Мартиан Табаков, който представи във Варна своите музикални скулптури, за които получи специална награда от Съюза на българските художници.
Те бяха подредени в културния център „РеБонкърс“, където според автора има чудесна акустика за композициите, които импровизира върху сп
Проект за съвременно изкуство, озаглавен "506 (синьо)", събра в изложба творбите на 14 български художници.
Експозицията е подредена в галерия "Хан Хаджи Николи" във Велико Търново, а неин куратор е Красимир Русев. Той е член на Съюза на българските художници, реализирал е 42 самостоятелни изложби, участвал е в 56 международни проекта и е организирал над 30 артсъбития.
Проектът е посветен на огромен период от творчеството на емблематичният художник Ив Клайн, според когото монохромният син цвят е единствената реална възможност за достигане до духовния абсолют.
"Ив Клайн е художник, който посвещава целия си живот на синьото и по-точно на този номер цвят, който превръща в стандарт", каза Красимир Русев.
"Той е бил впечатлен от фреските на Джото, където синьото е много ефирно и особено", добави кураторът, като поясни, че целият православен свят по
Дарин Ламбрев и Филип Ангелов са лауреатите на четвъртия национален конкурс за млади инструменталисти „Кантус фирмус“.
Голямата награда е солово участие в концерт с оркестър „Кантус фирмус“ през следващия сезон, припомнят организаторите.
Изпълненията са оценявани от жури в състав – проф. Людмил Ангелов (пиано), проф. д-р Илия Чернаев (пиано), Мила Георгиева (цигулка), проф. д-р Огнян Константинов (виола) и доц. д-р Атанас Кръстев (виолончело).
Младите музиканти се състезават в категориите „Пиано“, „Струнни инструменти“ и „Камерни ансамбли“. Призовите места в третата възрастова група (до 25 години) са за цигуларката Елизабет Гекова от НМУ „Любомир Пипков“ – София („Струнни инструменти“) и пианистите А
Групата D2 и Графа представят съвместната си песен „Колко си красива“.
Песента е част от албум на групата „Ледено момиче“ (2000), но никога не е издадена като официален сингъл, информират от „Монте мюзик“.
„За пореден път животът ме изненадва приятно. Когато слушах песента в първия албум на D2, „Колко си красива“ ме докосна със своята дълбока емоционалност и красота. Дори не съм си представял, че ще имам възможността да я изпея на живо на 25-годишния юбилей на бандата. За мен беше едновременно удоволствие и предизвикателство да направя своя музикален прочит на песента“, казва Влади Ампов-Графа.
„Когато Графа ни сподели, че „Колко си красива“ му е любима, поканата да я изпълним заедно на годишнин
БЪЛГАРСКИЯТ ДАЛИ
Преди години Симеон Спиридонов се среща с нобелиста на Испания Камило Хосе Села. „Той разгледа албума с моите неща и каза - ти май си българският Дали“, разказва художникът пред БНР.
През годините е нарисувал повече от 2000 карикатури, оформил и илюстрирал над 200 книги, направил е стенописи и фрески в София, Прага, Берлин. Организира над 15 самостоятелни изложби в страната и чужбина - Прага, Лисабон, Париж, Мадрид, Лондон и др. Участва в много национални и международни изложби, включително Гранд Пале Салон 1985 г. Негови картини са включени в британската, японската, испанската и шведската кралски колекции, в много национални галерии и частни сбирки в страната и чужбина. Включен е в престижната френска класация „Сто художници енциклопедисти на 20 век“.
РИСУВА ГЛАВНО ЖЕНИ
Симеон Спиридонов обича да рисува главно жени. „По сто причини. 99 от тях са, че около мен са само жени - три дъщери, една жена, едно женско куче и три женски котки“, обяснява художникът в документалния филм на БНТ „Следа към себе си“ от 1996 година. „Жената е нещо необятно като отношение, като стойност. Няма еднакви жени. Може би най-напред личността е жена, защото тя е и майка, и съпруга, и Господ, и Богородица, и всичко“, казва той.
ОТЛИЧИЯ
Симеон Спиридонов е носител на наградата на СБХ за карикатура (1967 г.), награда на Министерството на просветата (1979 г.), награда „Хуан Миро” за живопис (1993 г.). За художественото си творчество Симеон Спиридонов е удостоен със званието академик на Българската академия за наука и изкуство през 2013 г. Носител е на високото държавно отличие „Златен век“, а през 2020 г. бе удостоен от президента Румен Радев с орден „Св. св. Кирил и Методий“.